Działania na rzecz Seniorów


Odwiedziny najstarszych mieszkańców Gminy Kościan

2019-12-30

Wójt Gminy Kościan, Andrzej Przybyła wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Bożeną Lewińską, odwiedzili 25 najstarszych mieszkańców Gminy Kościan.
Okazją do spotkania były święta Bożego Narodzenia, a odwiedziny miały miejsce tuż przed świętami, 23 grudnia. Odwiedzane były osoby, które w bieżącym roku skończyły 90 lat (14 osób), a także wszyscy 95-latkowie i starsi (11 osób).
Wszystkim osobo przekazano wraz ze skromnymi upominkami życzenia świąteczno – noworoczne. Jubilaci byli mile zaskoczeni i cieszyli się ze spotkania, dziękując za pamięć o nich. Wielu z nich nie ukrywało wzruszenia.
Wśród osób, które dożyły szacownego wieku przeważają kobiety (17), a najstarsza mieszkanka gminy Kościan obchodziła w październiku br. swoje 100 urodziny.

Dołączone pliki:

Mikołajkowe sowy w Racocie

2019-12-10

Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego w okresie przedświątecznym dnia 9 grudnia br. wykonała sowy z szyszek w czapkach św. Mikołaja. Zajęcia zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”.

Dołączona galeria:

Mikołajkowe sowy w Racocie (1)Mikołajkowe sowy w Racocie (2)Mikołajkowe sowy w Racocie (3)Mikołajkowe sowy w Racocie (4)Mikołajkowe sowy w Racocie (5)

  Ozdoby Bożonarodzeniowe

  2019-12-09

  W okresie przedświątecznym członkinie Klubu Seniora „Złota Jesień” w Turwi w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie spotkały się na warsztatach twórczych. Uczestniczki podczas trzech kolejnych spotkaniach tj. 19.11., 26.11. oraz 03.12. wykonały ozdoby świąteczne. Na zajęciach wykonały stroiki bożonarodzeniowe dla członków Klubu Seniora i gości zaproszonych na wigilię z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Podczas kolejnego spotkania uczestniczki wykonały piękne drzewo z szyszek. Do wykonania ozdoby potrzebna była kula styropianowa pomalowana na brązowo, doniczka, gałązka i dodatki do zdobienia.

  Dołączona galeria:

  Ozdoby Bożonarodzeniowe  (1)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (2)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (3)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (4)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (5)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (6)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (7)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (8)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (9)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (10)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (11)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (12)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (13)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (14)Ozdoby Bożonarodzeniowe  (15)

   Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe

   2019-12-06

   W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni Panie w okresie przedświątecznym na cotygodniowych warsztatach w dniu 5 grudnia br. wykonały ozdoby bożonarodzeniowe. Uczestniczki w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie tworzyły choinkowe ozdoby. Członkinie wykonały m.in. gwiazdy z szyszek, sowy w czapkach św. Mikołaja również z szyszki.

   Dołączona galeria:

   Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (1)Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (2)Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (3)Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (4)Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (5)Choryńskie ozdoby bożonarodzeniowe  (6)

    Racockie ozdoby bożonarodzeniowe

    2019-12-04

    W okresie przedświątecznym członkinie Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie spotkały się na warsztatach twórczych. Uczestniczki podczas cotygodniowych zajęć w dniu 2 grudnia br. wykonały ozdoby bożonarodzeniowe. Wśród prac znalazły się drzewa z szyszek i żołędzie wykonane na jajku styropianowym owinięte sznurkiem. Natomiast drzewo powstało na kuli styropianowej.

    Dołączona galeria:

    Racockie ozdoby bożonarodzeniowe (1)Racockie ozdoby bożonarodzeniowe (2)Racockie ozdoby bożonarodzeniowe (3)Racockie ozdoby bożonarodzeniowe (4)Racockie ozdoby bożonarodzeniowe (5)

     Stroiki w Racocie

     2019-12-02

     Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego w okresie przedświątecznym dnia 25 listopada br. wykonywała stroiki bożonarodzeniowe. Zajęcia zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”. Uczestniczki wykonały stroiki, którego podstawą był krążek z pnia brzozy. Panie dodając gałązki świerku, świeczki, szyszki i bombki stworzyły piękną ozdobę bożonarodzeniową na stół wigilijny.

     Dołączona galeria:

     Stroiki w Racocie (1)Stroiki w Racocie (2)Stroiki w Racocie (3)Stroiki w Racocie (4)Stroiki w Racocie (5)Stroiki w Racocie (6)

      Drzewo z szyszek

      2019-12-02

      W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni Panie w okresie przedświątecznym na cotygodniowych warsztatach tj. 21.11. i 28.11. wykonały drzewo z szyszek. Zajęcia odbyły się w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Członkinie do wykonania ozdoby potrzebowały kuli styropianowej pomalowanej na brązowo, gałązki, doniczki i dodatków w postaci wstążki, koralików, lampek. Powstało piękne bożonarodzeniowe drzewko.

      Dołączona galeria:

      Drzewo z szyszek (1)Drzewo z szyszek (2)Drzewo z szyszek (3)Drzewo z szyszek (4)Drzewo z szyszek (5)Drzewo z szyszek (6)Drzewo z szyszek (7)

       Racockie anioły

       2019-11-19

       Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego na dwóch kolejnych spotkaniach tj. 12.11. i 18.11. wykonały anioły. Zajęcia zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”. Do zrobienia anioła potrzebne były stożki z tektury lub styropianu, sznurek bawełniany, mała kula styropianowa i dodatki. Anioły będę piękną dekoracją świąteczną.

       Dołączona galeria:

       Racockie anioły (1)Racockie anioły (2)Racockie anioły (3)Racockie anioły (4)

        Anioły z Choryni

        2019-11-19

        W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni członkinie oraz osoby zaprzyjaźnione z Klubem spotkały się na warsztatach artystycznych. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Uczestniczki na dwóch kolejnych zajęciach tj. 07.11. oraz 14.11. zrobiły anioły. Do wykonania ich potrzebny był stożek np. z tektury lub styropianu, sznurek bawełniany, kula styropianowa i dodatki do przyozdobienia. Powstały piękne anioły, które będą ozdobą na zbliżające się Święta Bożenarodzeniowe.

        Dołączona galeria:

        Anioły z Choryni (1)Anioły z Choryni (2)Anioły z Choryni (3)Anioły z Choryni (4)

         VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019

         2019-11-18

         W sobotę, 16 listopada 2019 roku, w hali sportowej w Racocie odbyły się już VII Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowane zostały przez Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęły członkinie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” z Darnowa a znicz olimpijski wniósł Piotr Mowlik, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, gdzie z drużyną zdobył srebrny medal.
         Uczestnikami imprezy byli podopieczni klubów seniora z gminy Kościan, stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatu kościańskiego, UTW ze Wschowy oraz reprezentacja z Odolanowa.
         W „Igrzyskach” wzięło udział prawie 400 osób m.in. seniorzy i słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Kościana, Czempinia, Turwi, Wyskoci, Widziszewa, Racotu, Starego i Nowego Lubosza, Starych Oborzysk, Darnowa, Kurzej Góry, Łagiewnik, Kiełczewa, Kokorzyna, Wschowy. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do zaliczenia 6 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje seniorów wzięły udział w turniejowych zmaganiach rzutów do kosza, strzałów na mini bramkę i rzutów do celu. Zwyciężyła drużyna z Klubu Seniora „Bursztyn” Stary Lubosz, wyprzedzając Klub Seniora z Łagiewnik i Racotu. Puchary dla najlepszych klubów seniora ufundowali: Senator RP Wojciech Ziemniak, Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła, Dyrektor OSiR Artur Opas. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i sponsorów.
         W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne.
         Imprezę zakończył mecz pokazowy rozegrany pomiędzy Samorządowcami z powiatu Kościańskiego i uczestnikami wyjazdów na Igrzyska Olimpijskie, który wygrali ci drudzy wynikiem 4:1.
         Organizacja Igrzysk finansowana była ze środków pochodzących z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie, Powiatu Kościańskiego, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Szkolnego Klubu Sportowego „Jantar” Racot i sponsorów.


         A.O.

         Dołączona galeria:

         VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (1)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (2)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (3)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (4)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (5)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (6)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (7)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (8)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (9)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (10)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (11)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (12)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (13)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (14)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (15)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (16)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (17)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (18)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (19)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (20)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (21)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (22)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (23)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (24)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (25)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (26)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (27)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (28)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (29)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (30)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (31)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (32)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (33)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (34)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (35)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (36)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (37)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (38)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (39)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (40)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (41)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (42)VII Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2019 (43)

          Kartki świąteczne

          2019-11-08

          Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego w dniu 7 listopada br. spotkała się na kolejnych warsztatach twórczych. Uczestniczki wykonały kartki świąteczne, które trafią do seniorów.

          Dołączona galeria:

          Kartki świąteczne  (1)Kartki świąteczne  (2)Kartki świąteczne  (3)

           Targi "VIVA SENIORZY"!

           2019-11-05

           W piątek 25 października 2019 r. seniorzy z Klubów Seniora działających na terenie Gminy Kościan uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas których odbyła się jubileuszowa X edycja Targów "Viva Seniorzy!". Organizatorem wyjazdu na targi był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie, który wyjazd ten zaplanował w ramach programu pn. "Jesień życia - radość bycia". W wyjeździe udział wzięło osiemdziesięciu dwóch członków Klubów Seniora, trzy panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz dwóch pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie. Podczas uroczystego otwarcia Targów rozstrzygnięto konkurs VIVA! Wielkopolski Senior – edycja 2019 zorganizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Otwarcie imprezy uświetnił występ Agnieszki Sokolnickiej – solistki Teatru Muzycznego w Poznaniu. Podczas wydarzenia wręczono nagrody w konkursie LAUR SENIORA. Na scenie taneczno – sportowej można było wziąć udział w gimnastyce sportowej z elementami tańca brzucha, którą prowadził Osiedlowy Klub Seniora. Pokaz zumby gold „Razem w Formie” zaprezentowała Pani Monika Domagała „Synergis”. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowali również tancerze z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Podczas imprezy odbywały się liczne wykłady : „Odważ się na zmiany”, „Nie lecz słuchu na bazarze”, „Współczesne dzieje najstarszych i największych drzew w Polsce”, „Ziołolecznictwo dzisiaj – siła natury w medycynie”, „Mało znane owoce z Brazylii. Kawa i rolnictwo. Degustacja oryginalnej kawy z Brazylii”, „Wsparcie w opiece nad osobą z chorobą ALZHEIMERA i innymi formami demencji”. Podczas targów odbywała się również konferencja – „Polska dostępna dla seniorów” przygotowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Tradycyjnie już Międzynarodowe Targi Poznańskie gościły firmy prezentujące sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny, produkty zdrowotne, medycynę naturalną, środki pielęgnacyjne i zdrową żywność.
           Swoją ofertę przedstawiły również gabinety odnowy biologicznej, biura podróży, sanatoria, uzdrowiska, hotele i pensjonaty, kluby seniora i organizacje działające na rzecz osób starszych.
           Seniorzy mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych i wykonać własną kartkę na różne okazje, własny krem lub olejek do twarzy. Dużą popularnością wśród seniorów cieszyła się foto budka, w której używając różnych wesołych gadżetów można było zrobić zdjęcie. Wszyscy seniorzy czekali na część artystyczną, która stała się już tradycją targów VIVA SENIORZY!
           W tym roku w piątkowe popołudnie odbył się koncert Grażyny Brodzińskiej.
           W drugim dniu targów wystąpiła Halina Frąckowiak.
           Organizatorami targów odbywających się w dniach 25 i 26 października 2019 r.
           były Międzynarodowe Targi Poznańskie, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydent Miasta Poznania.

           Dołączona galeria:

           Targi  (1)Targi  (2)Targi  (3)Targi  (4)Targi  (5)Targi  (6)Targi  (7)Targi  (8)

            Kwiaty w pięknych wazonach

            2019-10-29

            Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego na pięciu kolejnych spotkaniach tj. 23.09., 30.09., 14.10., 21.10. oraz 28.10. br. wykonywała prace plastyczne. Zajęcia zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”. Uczestniczki wykonały piękne wazony. Panie wykorzystały do tego sznurek bawełniany, sizalowy oraz posłużyły się znaną technikę decoupage. Do wazonów zrobiły kwiaty z różnych materiałów m.in. sznurka, rajstop, materiału siatkowego. Ostatecznie powstały piękne dekoracje, które są ozdobą stołów w sali Zacisze w Racocie.

            Dołączona galeria:

            Kwiaty w pięknych wazonach  (1)Kwiaty w pięknych wazonach  (2)Kwiaty w pięknych wazonach  (3)Kwiaty w pięknych wazonach  (4)Kwiaty w pięknych wazonach  (5)Kwiaty w pięknych wazonach  (6)Kwiaty w pięknych wazonach  (7)Kwiaty w pięknych wazonach  (8)Kwiaty w pięknych wazonach  (9)

             Plastikowe kwiaty

             2019-10-25

             W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni członkinie oraz osoby zaprzyjaźnione z Klubem brały udział w zajęciach rękodzieła artystycznego. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Na dwóch spotkaniach tj. 10.10 oraz 24.10 br. Panie wykonały kwiaty używając plastikowych sztućcy. Do wykonania ich potrzebne były: tektura, łyżeczki i widelce plastikowe, klej na gorąco. Powstały piękne kwiaty pomalowane farbą w sprayu.

             Dołączona galeria:

             Plastikowe kwiaty (1)Plastikowe kwiaty (2)Plastikowe kwiaty (3)Plastikowe kwiaty (4)Plastikowe kwiaty (5)Plastikowe kwiaty (6)Plastikowe kwiaty (7)Plastikowe kwiaty (8)

              Choryńskie koty

              2019-10-04

              W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni członkinie oraz osoby zaprzyjaźnione z Klubem spotkały się na warsztatach artystycznych. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Uczestniczki podczas cotygodniowych zajęć tj. 26.09. oraz 03.10 br. wykonały koty, którego podstawą była szklana butelka i kula styropianowa owinięta sznurkiem bawełnianym. Następnie panie wykonały ogon, uszy, oczy oraz ozdobiły kota według własnych upodobań.

              Dołączona galeria:

              Choryńskie koty (1)Choryńskie koty (2)Choryńskie koty (3)Choryńskie koty (4)

               Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych

               2019-10-01

               Dołączone pliki:

               Koty z Racotu

               2019-09-30

               Członkinie Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie spotkały się na warsztatach twórczych. Uczestniczki podczas cotygodniowych zajęć tj. 19.08., 26.08., 02.09., 09.09. oraz 16.09. br. wykonały piękne koty. Praca wykonana została na butelce owiniętej sznurkiem. Panie zrobiły piękne ozdoby np. kwiaty z łusek pistacjowych oraz materiału siateczkowego i sznurka. Przedmioty przyozdobiły racockie koty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dlatego też niektóre członkinie zrobiły niejednego kociaka.

               Dołączona galeria:

               Koty z Racotu (1)Koty z Racotu (2)Koty z Racotu (3)Koty z Racotu (4)Koty z Racotu (5)Koty z Racotu (6)Koty z Racotu (7)Koty z Racotu (8)Koty z Racotu (9)Koty z Racotu (10)Koty z Racotu (11)

                Kwiaty ze sznurka

                2019-09-30

                W Klubie Seniora „Złoty Kłos” w Choryni członkinie oraz osoby zaprzyjaźnione z Klubem po przerwie wakacyjnej spotkały się na warsztatach artystycznych. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Uczestniczki podczas cotygodniowych zajęć tj. 12.09. oraz 19.09 br. wykonały bukiety kwiatów ze sznurka bawełnianego. Panie zrobiły również wazony, aby powstał piękny komplet, który ozdobi każde wnętrze. Członkinie postanowiły wykonać więcej bukietów, które ozdobią okna na sali w Choryni.

                Dołączona galeria:

                Kwiaty ze sznurka (1)Kwiaty ze sznurka (2)Kwiaty ze sznurka (3)Kwiaty ze sznurka (4)Kwiaty ze sznurka (5)

                 Dekada Wrzosu

                 2019-09-12

                 Klub Seniora ,,Wrzos’’ z Kurzej Góry świętował 10-lecie. Świętowano przed tygodniem w Zajeździe ,,U Dudziarza’’ w Kościanie. Była okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, podziękowań i wspólnej zabawy
                 Wraz z seniorami świętowali: wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła, radny z Kurzej Góry Marcin Kowalski, Bożena Lewińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, sołtys Kurzej Góry Alfred Kołodziej i Grzegorz Ratajczak, który był pierwszym sekretarzem klubu.
                 Przewodnicząca Danuta Kmieciak przypomniała początki klubu, które sięgają 2009 r. 18 sierpnia odbyło się zebranie założycielskie z inicjatywy ówczesnego sołtysa wsi Marka Jagodzińskiego. Pierwszą przewodniczącą była Małgorzata Sikora, która pełniła tę funkcję do 2013 r. Od tego momentu stery w klubie przejęła Danuta Kmieciak. Od października 2014 r. Bożena Michalak prowadzi kronikę klubową. Trzy tomy wypełnione zdjęciami, opisami wycieczek i spotkań, życzeniami można było obejrzeć podczas uroczystości. W 2015 r. seniorzy z Kurzej Góry zajęli pierwsze miejsce w V Turnieju Rekreacyjno-Sportowym Podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej zorganizowanym przez Dom Dziennego Pobytu w Kościanie. Dziś w Klubie Seniora ,,Wrzos’’ działa 32 seniorów. Każdy uczestnik jubileuszu otrzymał okolicznościowy buton.
                 - W ciągu dziesięciu lat wyjeżdżaliśmy na wycieczki, by zwiedzić różne miejscowości, spotykaliśmy się na zebraniach, grillach, spotkaniach opłatkowych i okolicznościowych z okazji Dnia Kobiet, czy Dnia Seniora. Co roku uczestniczymy w Igrzyskach Trzeciego Wieku w Racocie, Targach Viva Seniorzy w Poznaniu, dożynkach gminnych i wiejskich w naszej miejscowości. Pamiętamy o imieninach seniorów. Kilku z nas brało udział w plenerowym spotkaniu przy ruinach kościoła świętego Marcina w Gryżynie. Byliśmy też na jarmarku bożonarodzeniowym we Wrocławiu – przypomniała przewodnicząca Kmieciak, zapewniając, że przez dekadę istnienia klubu seniorzy nie mogli narzekać na nudę. - Gościliśmy w klubie policjantów, strażaków, farmaceutę. Braliśmy udział w zajęciach ,,Twórczy senior’’, poznaliśmy metodę decupage, z pomocą Kamili Kuczyńskiej i Marty Kaczmarek z GOPS-u robiliśmy ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne. Były też smutne chwile, kiedy towarzyszyliśmy naszym koleżankom i kolegom w ostatniej drodze.
                 Jak wspomniała przewodnicząca, na każde spotkanie przy kawie seniorki pieką ciasta. Nie inaczej było podczas 10-lecia klubu. Oprócz zamówionego w cukierni jubileuszowego tortu, seniorki przygotowały rozmaite domowe wypieki.
                 Była okazja do podziękowań i składania życzeń. Przewodnicząca Danuta Kmieciak podziękowała paniom z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za dbałość o seniorów, organizowanie im czasu i poświęcanie własnego.
                 - Senior to człowiek nie tylko mądry i dający dobry przykład młodym pokoleniom, ale także pogodny i szczęśliwy. Życzę wszystkim seniorom dużo zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności – życzyła kolegom z klubu jego przewodnicząca.
                 - Cieszę się, że tak prężnie działacie, korzystając z ciekawej oferty Ośrodka Pomocy Społecznej i Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan. Dziękuję, że możemy korzystać z waszej wiedzy i życiowego doświadczenia. Życzę fantastycznej zabawy i pomyślności na kolejne dziesiątki lat – powiedział wójt Przybyła wręczając na ręce przewodniczącej czek na 740 zł. - Umożliwi on realizację kolejnych działań i planów.
                 Nie zabrakło upominków, listów gratulacyjnych i kwiatów. Odśpiewano chóralne ,,Sto lat’’ i wzniesiono toast za dalsze lata działalności, a przy wspólnym stole zajadano obiad. Przy muzyce granej na żywo przez Henryka Dobrasia seniorzy zaśpiewali.
                 Gazeta Kościańska
                 Karina Jankowska

                 Dołączona galeria:

                 Dekada Wrzosu (1)Dekada Wrzosu (2)Dekada Wrzosu (3)Dekada Wrzosu (4)Dekada Wrzosu (5)Dekada Wrzosu (6)Dekada Wrzosu (7)Dekada Wrzosu (8)Dekada Wrzosu (9)Dekada Wrzosu (10)Dekada Wrzosu (11)Dekada Wrzosu (12)Dekada Wrzosu (13)Dekada Wrzosu (14)Dekada Wrzosu (15)Dekada Wrzosu (16)Dekada Wrzosu (17)Dekada Wrzosu (18)Dekada Wrzosu (19)Dekada Wrzosu (20)Dekada Wrzosu (21)Dekada Wrzosu (22)Dekada Wrzosu (23)Dekada Wrzosu (24)Dekada Wrzosu (25)Dekada Wrzosu (26)Dekada Wrzosu (27)Dekada Wrzosu (28)Dekada Wrzosu (29)

                  Racockie wazony

                  2019-08-26

                  Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie, biorąca udział w zajęciach rękodzieła artystycznego na dwóch spotkaniach tj. 05.08. i 12.08. br. wykonywała prace plastyczne. Zajęcia zorganizowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia”. Uczestniczki wykonały wazony ze sznurka ozdobione m.in.: wstążkami, piórami. Prace przeznaczone były jako dekoracja na stoły podczas Dożynek Wiejskich, które odbyły się dnia 24.08.2019 r. w Racocie.

                  Dołączona galeria:

                  Racockie wazony (1)Racockie wazony (2)Racockie wazony (3)Racockie wazony (4)Racockie wazony (5)Racockie wazony (6)

                   Wazony i świeczniki

                   2019-07-25

                   Członkinie Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie spotkały się na warsztatach twórczych. Uczestniczki podczas cotygodniowych zajęć tj. 15.07., 22.07. br. wykonały piękne wazony, świeczniki. Podstawowym materiałem do wykonania prac były plastikowe łyżeczki.

                   Dołączona galeria:

                   Wazony i świeczniki (1)Wazony i świeczniki (2)Wazony i świeczniki (3)Wazony i świeczniki (4)Wazony i świeczniki (5)Wazony i świeczniki (6)Wazony i świeczniki (7)Wazony i świeczniki (8)

                    Makrama w Racocie

                    2019-07-15

                    Grupa członkiń Klubu Seniora „Złota Jesień” w Racocie spotkały się na warsztatach artystycznych. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach programu „Jesień życia – radość bycia” przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. Uczestniczki na trzech kolejnych zajęciach tj. 17.06., 01.07. oraz 08.07. br. poznały technikę wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Na pierwszym spotkaniu Panie wykonały piórka. Podczas następnych warsztatów uczestniczki plotły lampiony. Powstały piękne makramowe dekoracje.

                    Dołączona galeria:

                    Makrama w Racocie (1)Makrama w Racocie (2)Makrama w Racocie (3)Makrama w Racocie (4)Makrama w Racocie (5)Makrama w Racocie (6)Makrama w Racocie (7)Makrama w Racocie (8)                     Zobacz także: archiwum"Działania na rzecz Seniorów" (archiwum)...

                     przejdź do góry...

                     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie. ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan tel. (65) 512-07-26

                     Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji